Pszczelarze z Gminy Lisewo zorganizowali spotkanie opłatkowe członków Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chełmnie.

W niedzielę 16.12.2012r.o godz.13.00 do sali sesyjnej w Lisewie przybyło ponad 40 pszczelarzy z terenu powiatu Chełmińskiego.

W spotkaniu wzięli również udział zaproszeni goście:Wójt Gminy Lisewo Jerzy Cabaj, Ks. Gerard Gronowski Proboszcz Parafii Lisewo, Ks. Jacek Dudziński Duszpasterz pszczelarzy Diecezji toruńskiej,Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu Tadeusz Dussa,Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chełmnie Zbigniew Rębacz oraz Honorowy Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chełmnie Kazimierz Switajski.

Zebranych w imieniu organizatorów przywitał i przedstawił  gości pszczelarz z Kornatowa Edmund Szymborski. Na wstępie udzielił informacji, że wśród zebranych jest pszczelarz z Chełmna Marian Chodowski, który dziś obchodzi urodziny. Zebrani pszczelarze z zaproszonymi gośćmi odśpiewali życzenia „Życzymy-Życzymy”, a kol. Prezes Zbyszek wręczył solenizantowi upominek i w tak miłej atmosferze rozpoczęli swoje opłatkowe spotkanie. Jako pierwszy zabrał głos gospodarz Gminy Lisewo Wójt Jerzy Cabaj, który w skrócie przedstawił historię Gminy i złożył życzenia świąteczne zebranym.

Następnie ciepłe i serdeczne słowa skierował do pszczelarzy Ks. Proboszcz Gerard Gronowski. Modlitwę wigilijną odmówił Ks. Jacek Dudziński - Duszpasterz pszczelarzy i  po odśpiewaniu kolęd  pszczelarze wspólnie z gośćmi połamali się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia świąteczne.

W dalszej części spotkania głos kilkakrotnie zabierał Ks. Jacek który oprócz tego, że jest diecezjalnym duszpasterzem pszczelarzy, jest również pszczelarzem i proboszczem      niedalekiej parafii Nowa Wieś Królewska w Dekanacie wąbrzeskim.

Honorowy Prezes Kazimierz Świtajski mówił o historii pszczelarstwa na naszych terenach w czasach zaboru pruskiego i po odzyskaniu niepodległości. Mówił o tym, że pszczelarze z Lisewa i Kornatowa odgrywali ważną rolę w trakcie tworzenia struktur pszczelarstwa na pomorzu.

Prezes Zbigniew Rębacz mówił o aktualnej sytuacji w naszym Kole. Obszerne było wystąpienie Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu Tadeusza Dussy, który omówił zaplanowane szkolenia w 2013 roku oraz możliwość uzyskania wsparcia finansowego na modernizację sprzętu pszczelarskiego. Opisał  sposób podziału tych środków, mówił też o aktualnej liczbie rodzin pszczelich w naszym regionie.

Z miejscowych pszczelarzy zabrał głos były Prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Lisewie Maciej Gauza, który wspominał historię byłego Koła w Lisewie, mówił też o problemach    z którymi borykaliśmy się jako pszczelarze z Gminy Lisewo w latach 70 i 80-tych.

Uczestnicy spotkania oprócz kawy i herbaty mogli się częstować tradycyjnie pieczonymi ciastami. Drożdżówki, ciastka, pierniki i chrusty miały duże powodzenie. W miłej i serdecznej atmosferze spotkanie trwało do godz. 16. Prowadzący spotkanie pszczelarz Edmund Szymborski podziękował zebranym za przybycie oraz aktywny udział w spotkaniu i życzył wszystkim bezpiecznej drogi powrotnej do domów.

 

 

Tekst wizualnie ułożył oraz zdjęciami opatrzył: Marek Skowroński.