ARiMR wprowadził krótki okres przygotowań do złożenia zamówień na 2025 r. oraz następujące zmiany w składaniu zamówień:

 

1. Zmiana w zakresie liczby posiadanych pni pszczelich - należy podać we wniosku o przyznanie pomocy wg stanu na dzień składania wniosku - jeżeli wnioskodawca nie wnioskował o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024) lub liczba ta uległa zmianie, do WoPP należy również dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii.

Szersza interpretacja

Liczbę pni pszczelich poszczególnych pszczelarzy weryfikuje się na podstawie dokumentów złożonych do ARiMR na potrzeby uzyskania pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim, tj. złożonych wraz z WOPP/wniosek o przyznanie pomocy/ bądź na podstawie dokumentów złożonych w związku z wnioskowaniem o udzielenie pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024). Jeżeli pszczelarz nie brał udziału w pomocy do przezimowanych rodzin pszczelich bądź liczba pni pszczelich uległa zmianie, wymagane jest złożenie aktualnego zaświadczenia wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej oraz o liczbie pni pszczelich. 

Jeżeli w trakcie oceny WOPP/ wniosku o przyznanie pomocy/ zaistnieje konieczność jednoznacznego ustalenia liczby pni pszczelich danego pszczelarza w związku z ustaloną różnicą pni pszczelich pomiędzy WOPP, w których występuje dany pszczelarz – Agencja wzywa do wyjaśnienia niespójnych danych. W przypadku, gdy niespójność nie zostanie wyjaśniona, Agencja rozpatrzy WOPP w oparciu o najniższą ustaloną liczbę pni pszczelich danego pszczelarza. 

 

2. Wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach zakupu sprzętu oraz prowadzenia gospodarki wędrownej 

Pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WoPP /wniosek o przyznanie pomocy / oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz. Warunki te należy potwierdzić poprzez załączenie do WoPP:

- skanu zaświadczenia o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa powyżej, wydanego przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub skanu świadectwa/innego dokumentu wydanego przez szkołę lub placówkę edukacyjną.

 

3. Zmniejszenie poziomu wsparcia w ramach programu  ramach zakupu sprzętu i gospodarki wędrownej 

Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej i wędrownej;

 

 

Termin i sposób składania wniosków

1. Chęć zakupu sprzętu w ramach programu realizowanego przez RZP należy zgłosić na formularzu zapotrzebowania na sprzęt pszczelarski na 2025 r. Formularz do pobrania  Formularz Zamówienia

2. Chęć zakupu leków należy zgłosić według załączonej oferty Oferta na leki w roku 2025

3. Chęć zakupu matek i odkładów pszczelich proszę zamawiać zgodnie z ofertą na stronie: Oferta na matki i odkłady


Powyższe zamówienia należy złożyć do Zarządu Koła w terminie do 5 listopada br.  Uczestnikiem programu może być pszczelarz posiadający numer EP a w przypadku chęci zakupu sprzętu oraz matek dodatkowo pozwolenie na Sprzedaż Bezpośrednią lub Rolniczy Handel Detaliczny.

 
Szkolenie zimowe - 25-26 stycznia 2025 r. 

RZP organizuje Szkolenie zimowe w Kołach w ramach ARiMR    pn. „Wyzwania Współczesnego Pszczelarstwa”. Zgodę na przeprowadzeniem szkolenia wyraził prof. dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w dniach 25-26 stycznia 2025 r.   
Wykładowca chciałby omówić następujące zagadnienia;

1. Współczesny ul w gospodarce pasiecznej - 2 godz.
2. Gospodarka w ulu wielkopolskim i Ostrowskiej - 3 godz.
3. Gospodarka w ulu korpusowym Dadanta oraz w ulach leżakach i kombinowanych - 3 godz.
4. Kierowanie wychowem czerwiu jako metoda wsparcia  walki z warrozą oraz niwelowania konsekwencji zmian klimatycznych - 3 godz.
5. Techniki izolacji matek bez możliwości czerwienia - 3 godz.
6 Techniki izolacji matek w izolatorach umożliwiających czerwienie - 2 godz.

 Chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu prosimy o zgłoszenie do 5 listopada br. 

Zainteresowane osoby prosimy o dotrzymanie terminu realizacji.

 

 

Prezes Koła 

Edward Kochman