Serdecznie zapraszamy na zebranie w dniu 10 listopada br. o godz. 9.00, które odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jednocześnie informujemy, że podczas zebrania wypłacana będzie refundacja za zakup sprzętu pszczelarskiego, a także leków, matek pszczelich i odkładów. Na zebraniu będzie również możliwość zapisania się na uroczysty obiad z okazji święta patrona pszczelarzy św. Ambrożego (koszt obiadu 20,00 zł od osoby) oraz na pielgrzymkę pszczelarzy na Jasną Górę do Częstochowy (koszt 40,00 zł członkowie koła, osoby towarzyszące 60,00 zł).

Serdecznie zapraszamy na zebranie w dniu 13 października br. o godz. 9.00, które tradycyjnie już odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Jednocześnie informujemy, że podczas zebrania wypłacana będzie refundacja za zakup leków, matek pszczelich i odkładów.

Program szkolenia wyjazdowego w dniach 12-16 lutego 2020

Puszcza Białowieska - Narewka

 

12 lutego 2020 r. środa

 8.00 – wyjazd z autobusu z Torunia /dworzec autobusowy ul. Dąbrowskiego/                                         

16.30 zwiedzanie Białegostoku/ Pałac Branickich, Bazylika/

19.30 zakwaterowanie  i kolacja w Dworze Bartnika  w miejscowości Narewka

 

13 lutego 2020 r. czwartek

8.00 – śniadanie

8.30- wyjazd i zwiedzanie z przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego; rezerwat, muzeum cerkiew

16.00- powrót do miejsca zakwaterowania

17.30 obiadokolacja

 

14 lutego 2020 r. piątek

8.00 – śniadanie

8.30- szkolenie wykład 8 godzinny  prof. Sławomir Bakier z Politechniki Białostockiej

1.       Ule wielokorpusowe, kombinowane czy leżaki. 2 godz.

2.       Czynniki intensyfikujące gospodarkę pasieczną. 2 godz.

3.       Całoroczna organizacja pracy w pasiece. 2 godz.

4.     Zagospodarowanie miodu i innych produktów w gospodarstwie pszczelarskim. 2 godz.

ok.godz. 11.15i 15.20  przerwa kawowa

ok.godz.13.00 obiad

 ok.16,30  zakończenie szkolenia

 17.30  kolacja

 

15 lutego 2020 r. sobota

8.00- śniadanie

8.30- szkolenie dr. Maciej Siuda  Uniwersytet Warmińsko –Mazurski w Olsztynie

1. Przygotowanie rodzin do zimowli. (3 godz.)

2. Metody przyspieszania rozwoju wiosennego rodzin pszczelich. (3 godz.)

3. Zapobieganie i zwalczanie nastroju rojowego w rodzinach pszczelich. (2 godz.)

ok.godz. 11.15 i 15.20 przerwa kawowa

ok.godz.13.00 obiad

16.30 zakończenie szkolenia

17.30  uroczysta kolacja integracyjna

 

16 lutego 2020 r. niedziela

 8.00 śniadanie

 8.30- szkolenie dr. Beata Bąk Uniwersytet Warmińsko –Mazurski w Olsztynie

1.Jak skutecznie zwalczać warrozę z uwzględnieniem wszystkich dostępnych leków w Polsce -  3 godziny

2.Rozróżnianie chorób czerwiu  i metody ich zwalczania -  3 godz.

3.Właściwa kondycja rodzin pszczelich podstawą wysokiej produkcyjności - 2 godz.

 

 

Koszt uczestnictwa w szkoleniu – 500 zł. od osoby;  wpłata na konto RZP

Decyduje kolejność zgłoszeń wraz z opłatą należności. /ilość miejsc 50/

 W ramach opłaty; transport, trzy noclegi, wyżywienie /trzy posiłki dziennie + dwie przerwy kawowe/, 21 godzin wykładów wg. załączonego harmonogramu, materiały szkoleniowe

/streszczenie wykładów/ oraz darmowe konsultacje z wykładowcami /w wolnym czasie/.

 Pokoje 2,3 i 4 osobowe z węzłem sanitarnym i telewizorem.

Na miejscu jest stołówka, muzeum pszczelarstwa , SPA oraz sala konferencyjna.

Wymagania od kursanta:  posiadanie numeru weterynaryjnego,  dobry humor i cztery dni wolne od innych zajęć.

 

Szanowni Państwo,

w związku z prowadzonymi zapisami na 2020 r., w ramach dotacji KOWR, na matki pszczele i odkłady poniżej przedstawiamy wykaz hodowców i pasiek, którzy przesłali do  KOWR świadectwa zdrowotności pasiek.

 

WYKAZ LINII HODOWLANYCH PSZCZÓŁ DLA KTÓRYCH OTWARTO KSIĘGI

wg stanu na 1 marca 2019 r.

 

 

Lp.

Rasa i linia pszczół dla której otwarto księgę

Hodowca/Właściciel pasieki

1.

Rasa: kraińska Linia: Bielka 1

LESZEK BIELICKI

Wygoda 34, 26-720 Policzna Telefon: 48/ 677 23 48, 607 141 367

2.

Rasa: włoska Linia: Regine

BEATA i ANDRZEJ CEGIEŁKO

Władysławów 40, 26-720 Policzna Telefon: 697 222 201

3.

Rasa: kraińska Linia: Prima, Gema

Rasa: kaukaska Linia: WG

PASIEKA MELLIFERA MARIA GEMBALA Żelków-Kolonia, ul. Akacjowa 57, 08-110 Siedlce Telefon: 25/ 633-51-06

4.

Rasa: kraińska Linia: Brzezinka

SPECJALISTYCZNE GOSPODARSTWO PSZCZELARSKIE GŁADYS

ul Strykowska 46, 95-060 Brzeziny Telefon: 46/ 874-26-26

5.

Rasa: kraińska Linia: Marynka

Rasa: kaukaska Linia: Puławska

INSTYTUT OGRODNICTWA ZAKŁAD PSZCZELNICTWA

w Puławach

ul. Kazimierska 2, 24-100 Puławy Telefon: 81/ 886-42-08

6.

Rasa: kraińska Linia: MAJA

MIECZYSŁAW JANIK

Pszczela Wola 1/24, 23-107 Strzyżewice Telefon: 81/ 562-80-19,

511 028 492

7.

Rasa: kraińska Linia: Bałtycka

WIESŁAW JÓŹWIAK

ul. Warmińska 3, 11-130 Orneta

8.

Rasa: kraińska Linia: Bałtycka

ZBIGNIEW MATULA

ul. Warmińska 46, 11-130 Orneta

Telefon: 608 529 634

 

 

GOSPODARSTWO PASIECZNE „SĄDECKI BARTNIK”

PASIEKA ZARODOWA J. KASZTELEWICZ

33-331 Stróże 235 Telefon: 18/ 445-18-82

/stado zachowawcze wiodące linii car Dobra/ *)

9.

Rasa: kraińska Linia: Dobra)*

TADEUSZ LEŚNIAK Dobra 145, 34-642 Dobra Telefon: 500 305 647

/stado zachowawcze współpracujące linii car Dobra/ *)

 

 

JERZY ŻWIRSKI

Pogorzany 49, 34-623 Szczyrzyc Telefon: 608 605 519

/stado zachowawcze współpracujące linii car Dobra/ *)

10.

Linia: Karpatka

GOSPODARSTWO PASIECZNE „SĄDECKI BARTNIK”

PASIEKA ZARODOWA J. KASZTELEWICZ

33-331 Stróże 235 Telefon: 18/ 445-18-82

11.

Rasa: kraińska Linia: Beskidka

KRZYSZTOF KUBECZEK

ul. Lipowa 20, 43-445 Dzięgielów Telefon: 33/ 852-97-26

12.

Rasa: kraińska Linia: Kujawska

KUJA WSKO-POMORSKI OŚRODEK DORADZTWA

ROLNICZEGO w Minikowie

Oddział w Zarzeczewie

ul. Nizinna 9, 87-801 Włocławek

Telefon: 54/ 237-13-01

13.

Rasa: kraińska

Linia: Nieska, Alpejka, Jugo

Rasa: kaukaska Linia: Woźnica

PASIEKA HODOWLANA KRZYSZTOFLOC

Teodorów 96, 08-114 Skórzec Telefon: 25/ 643-61-57

14.

Rasa: kraińska Linia: SK

Rasa: kaukaska Linia: M

LUBELSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO w Końskowoli

PASIEKA HODOWLANA „POŻÓG”

ul. Pożowska 45, 24-130 Końskowola Telefon: 81/ 881-65-96

15.

Rasa: kraińska Linia: Iwa

WOJCIECH LUTKIEWICZ

ul. Jagiełły 14, 19-300 Ełk Telefon: 87/ 610-38-76, 691 720 290

16.

Rasa: kraińska Linia: Majówka

JÓZEF MAREK MAJAK

ul. Szekspira 4 m 239, 01-913 Warszawa Telefon: 509 466 257

17.

Rasa: kraińska

Linia: CT46, CJ10, Alsin, CNT

Rasa: kaukaska Linia: KPW

MAŁOPOLSKIE CENTRUMBIOTECHNIKISp. z o.o. w Krasnem

PASIEKA ZARODOWA w CZERMINIE

39-304 Czermin

Telefon: 17/ 584-35-96, 609 692 467

18.

Rasa: kraińska

Linia: Ca, Cp, Cr, Pogórska

PASIEKA ZARODOWA W MACIEJOWIE „DOLINA STOBRAWY” Sp. z o.o.

Maciejów 8, 46-211 Kujakowice Górne Telefon: 77/ 413-19-77, 667 661 996

19.

Rasa: kraińska Linia: Vineta

BARBARA MARSZAŁEK F.H. U. EKOMARSII

ul. 5 Marca 8B/2, 72-410 Wysoka Kamieńska

20.

Rasa: kraińska Linia: Ab, Tb

Rasa: kaukaska Linia: Pb

MAZOWIECKIE CENTRUM HODOWLI i ROZRODU ZWIERZĄT Sp. z o.o. w Łowiczu

PASIEKA ZARODOWA w BRZEŚCIU

28-400 Pińczów

Telefon: 41/ 357-38-21, 600 298 220

21.

Rasa: środkowoeuropejska Linia: Asta

Rasa: kraińska Linia: R, S, Niw

Rasa: kaukaska Linia: PwK

MAZOWIECKIE CENTRUM HODOWLI i ROZRODU ZWIERZĄT Sp. z o.o. w Łowiczu

PASIEKA ZARODOWA w KOCIERZOWYCH

97-545 Gomunice

Telefon: 44/ 684-39-66, 600 298 221 /stado zachowawcze wiodące linii M Asta/ *)

22.

Rasa: kraińska Linia: M1

GOSPODARSTWO PSZCZELARSKIE „MRÓWKA ” MARIA MRÓWKA

ul. Czechowska 6, 60-443 Poznań Telefon: 61/ 848-97-06

23.

Rasa: kraińska Linia: Wanda

PASIEKA HODOWLANA WIOLETTA NARUSZEWICZ

Osiedle Siejnik II 3/1, 19-400 Olecko Telefon: 603 974 294

24.

Rasa: kraińska Linia: Kamianka

PASIEKA „BARĆ” im. ks. dr H. OSTACHA EMILIA NOWAK

Kamianna 17, 33-336 Łabowa Telefon: 18/ 474-16-32

25.

Rasa: środkowoeuropejska Linia: Augustowska, Północna

PASIEKA HODOWLANA KRIR Sp. z o.o. z siedzibą w Parzniewie

Al. Zwycięstwa 10, 19-400 Olecko Telefon: 87/ 523-00-08, 881 932 326

/stada zachowawcze wiodące linii M Augustowska i M Północna/ *)

26.

Rasa: środkowoeuropejska Linia: Kampinoska

PASIEKA HODOWLANA KRIR Sp. z o.o.

z siedzibą w Parzniewie

ul. Przyszłości 1, 05-804 Pruszków

Telefon: 22/ 728-15-99, 881 939 428

/stado zachowawcze wiodące linii M Kampinoska/*)

27.

Rasa: kraińska Linia: AGA

PASIEKA ZARODOWA WOJCIECH PELCZAR

ul. Prochownia 14, 38-400 Krosno Telefon: 13/ 432-24-42

28.

Rasa: kraińska Linia: Ka-Prim

ZBIGNIEW POSTULA

ul. Syriusza 22/16, 44-117 Gliwice

Telefon: 32/ 279-32-59, 691 372 213

29.

Rasa: kaukaska Linia: KP

STANISŁAW RÓŻYŃSKI

ul. Niepodległości 31/5, 23-210 Kraśnik

Telefon: 81/ 825 64 82, 606 638 771

PIOTR RÓŻYŃSKI

ul. Niepodległości 31/12, 23-210 Kraśnik

Telefon: 601 146 482

MACIEJ RÓŻYŃSKI

Skowieszyn 7B, 24-130 Końskowola Telefon: 665 297 047

30.

Rasa: kraińska Linia: SAWA 1

ŁUCJA SKONIECZNA i LESZEK GRZYBOWSKI

ul. Helenowska 22 m. 28, 05-804 Pruszków Telefon: 697 629 600

31.

Rasa: kraińska Linia: Wielka

PASIEKA HODOWLANA WOJCIECH SMARUJ

Modliszewo 37, 62-200 Gniezno Telefon: 61/ 429-51-13

32.

Rasa: kraińska Linia: Kortówka

CENTRUM PSZCZELARSKIE PASIEKA HODOWLANA MARIA WILDE

ul. Księżycowa 8, 10-713 Olsztyn Telefon: 89/ 524-03-23

 

* programy ochrony zasobów genetycznych

W realizacji programów ochrony zasobów genetycznych linii hodowlanych pszczół uczestniczą

zarówno hodowcy utrzymujący stada zachowawcze wiodące jak i stada zachowawcze współpracujące. Stada te realizują różne zadania w zależności od programu hodowlanego, w tym niektóre z nich prowadzą wychów i produkcję matek pszczelich. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych hodowców dostępne są w KCHZ.

 

WYKAZ LINII HODOWLANYCH PSZCZÓŁ DLA KTÓRYCH OTWARTO REJESTRY

wg stanu na 13 sierpnia 2019 r.

 

 

Lp.

Linia pszczół pochodzących z krzyżowania, dla której otwarto rejestr

Hodowca/Właściciel pasieki

1.

Linia krzyżówkowa: Kasia

ANDRZEJ ADAMEK

ul. Wesoła 24, 32-120 Nowe Brzesko Telefon: 12/ 385-25-16

WIOLETTA ADAMEK

ul. Nękanowice 107, 32-120 Nowe Brzesko Telefon: 12/ 385-25-16

2.

Linia krzyżówkowa: Viola

WIOLETTA ADAMEK

ul. Krakowska 58, 32-120 Nowe Brzesko Telefon: 696 087 502

3.

Linia krzyżówkowa: Bielka

LESZEK BIELICKI

Wygoda 34, 26-720 Policzna Telefon: 48/ 677-23-48, 607 141 367

4.

Linia krzyżówkowa: Krywałd

HENRYK CHYRA

ul. Brzozowa 21, 42-700 Lubliniec

Telefon: 34/ 356-14-77

5.

Linia krzyżówkowa: NB

NORBERT CZUPOWSKI

Krajewo Łętowo 1, 18-300 Zambrów Telefon: 505 972 672

6.

Linia krzyżówkowa: MDZ

GOSPODARSTWO PSZCZELARSKIE „DUTKOWIAK” IWONA

i REMIGIUSZ DUTKOWIAK

ul. Jana Paska 68, 69-200 Sulęcin Telefon: 95/ 755-45-72

GOSPODARSTWO PSZCZELARSKIE „MRÓWKA” MARIA MRÓWKA

ul. Czechowska 6, 60-443 Poznań Telefon: 61/ 848-97-06

WIESŁA W ZMITRUKIEWICZ

Kąsinowo 48, 64-500 Szamotuły Telefon: 61/ 292-42-92

7.

Linia krzyżówkowa: Brnianka

ELŻBIETA I KAZIMIERZ FLIS

Breń Osuchowski 196, 39-304 Czermin Telefon: 17/ 774-00-59, 607 200 420

8.

Linia krzyżówkowa: Żuławska

FRANCISZEK GRABOWSKI

ul. Westerplatte 17, 82-230 Nowy Staw Telefon: 55/ 271-55-70, 505 865 451

9.

Linia krzyżówkowa: SAWA

ŁUCJA SKONIECZNA i LESZEK GRZYBOWSKI

ul. Helenowska 22 m.28, 05-804 Pruszków Telefon: 697 629 600

10.

Linia krzyżówkowa: LUBELKA

JÓZEF JASINA

ul. Laury 31, 20-711 Lublin

Telefon: 81/ 527-63-78, 605 630 215

11.

Linia krzyżówkowa: DolKa

PASIEKA HODOWLANA mgr inż. PAWEŁ KAŹMIERCZAK

Radosław 53, 56-200 Góra Telefon: 697 119 066

12.

Linia krzyżówkowa: Nostra

WIOLETTA KLUSKA

Żebraczka 31, 08-116 Seroczyn Telefon: 575 882 444

13.

Linia krzyżówkowa: Hetmanka

KRZYSZTOF KROTLA

ul. 1-go Maja 48a/6, 40-228 Katowice Telefon: 501 780 317

14.

Linia krzyżówkowa: Kaszubka

JACEK KRYSZTOF

ul. Nagietkowa 2, 84-230 Rumia Telefon: 513 174 413

15.

Linia krzyżówkowa: Chełmianka

ZENON LIŚKIEWICZ

ul. Nowy Świat 10/49, 22-100 Chełm Telefon: 82/ 565-74-97,

604 624 315

16.

Linia krzyżówkowa: Viktoria

GOSPODARSTWO PASIECZNE TOMASZ ŁYSOŃ ul. Racławicka 162, 34-125 Sułkowice Telefon: 33/ 875-93-24

17.

Linia krzyżówkowa: Niwa

TOMASZ MATACZ

Kolonia Zakrzew 8, 23-155 Zakrzew

Telefon: 81/748-61-06, 600 590 459

18.

Linia krzyżówkowa: TR

ANDRZEJ MATACZYŃSKI

Tarnówek 60, 27-350 Sienno Telefon: 530 344 302

19.

Linia krzyżówkowa: AM

PASIECZNE GOSPODARSTWO SPECJALISTYCZNE A.M. OPOKA

ul. Głogowa 24/1, 31-235 Kraków Telefon: 12/ 415-28-04, 885 694 845

20.

Linia krzyżówkowa: AGA 3

PASIEKA ZARODOWA WOJCIECH PELCZAR

ul. Prochownia 14, 38-400 Krosno Telefon: 13/ 432-24-42

21.

Linia krzyżówkowa: Piaskowa

IZABELA RACHWALIK

ul. Miodowa 9 Piaski, 97-540 Gidle Telefon: 608 806 928

22.

Linia krzyżówkowa: Ewelka

WIESŁAW ROBAK

ul. Mireckiego 7, 20-460 Lublin

Telefon: 81/ 744-47-13, 510 606 564

23.

Linia krzyżówkowa: Bardzka

JACEK SIERADZKI

ul. Różana 22, 57-300 Kłodzko Telefon: 603 813 035

24.

Linia krzyżówkowa: Sokolska

MIEJSKA PASIEKA AGNIESZKA SOKÓLSKA ul. Dubois 10 lok. 11, 15-349 Białystok Telefon: 881 034 528

25.

Linia krzyżówkowa: AS

TOMASZ STRZYŻ

Kwiatkowice 42a, 59-230 Prochowice Telefon: 76/ 742-02-99,

692 849 804

26.

Linia krzyżówkowa: Galicja

GOSPODARSTWO PASIECZNE „PASIEKA SZELIGÓW” ELŻBIETA

i PRZEMYSŁAW SZELIGOWIE

ul. Kotsisa 31, 30-623 Kraków Telefon: 501 644 642

27.

Linia krzyżówkowa: Amelka

RYSZARD SZYMCZUCH

Mąchocice Kapitulne 89a, 26-001 Masłów Telefon: 606 824 877

28.

Linia krzyżówkowa: Magda

EWA TOPORKIEWICZ

ul. Miodowa 1, 82-440 Dzierzgoń Telefon: 608 534 884

29.

Linia krzyżówkowa: Karolinka

ŚLĄSKI ZWIĄZEK PSZCZELARZY

ul. Warszawska 6, 40-006 Katowice Telefon: 32/ 206-86-54

ADAM BARNABAS

ul. Plebiscytowa 26B, 44-280 Rydułtowy Telefon: 505 878 364

DAMIAN BOLIK

ul. Sosnowa 19, Boruszowice 42-690 Tworóg Telefon: 32/284-76-29, 500 210 539

JAN BOROWSKI

ul. Wagonowa 15, 43-175 Wyry Telefon: 695 397 194

JERZY CIEŚLA

ul. Bytomska 41/3, 41-704 Ruda Śląska Telefon: 32/ 340-19-87, 696 092 366

HENRYK DZIAŁO

ul. Piaski 86, 42-580 Wojkowice Telefon: 501 399 887

SEWERYN KALABIS

ul. Spyry 26, 43-196 Mikołów

Telefon: 32/ 235-46-68, 517 245 650

WIESŁA W LONDZIN

ul. Spacerowa 13, 43-516 Zabrzeg Telefon: 32/ 214-22-69, 606 475 356

JAN MROZEK

ul. Młyńska 15, Siedliska, 47-420 Kuźnia Raciborska Telefon: 787 359 539

JAN NIEWIEDZIAŁ

ul. Modrzewiowa 12, 32-545 Psary Telefon: 502 576 906

KRZYSZTOF PA TALONG

ul. Pszczyńska 361, 43-176 Gostyń Telefon: 32/ 218-72-33, 506 059 772

ZBIGNIEW POSTUŁA

ul. Syriusza 22/16, 44-117 Gliwice

Telefon: 32/ 279-32-59, 691 372 213

NIKOŁA SIRAKOV

ul. Mickiewicza 20, 43-331 Dankowice Telefon: 504 572 151

JÓZEF WRODARCZYK

ul. T. Kościuszki 38, 42-620 Nakło Śląskie Telefon: 511 212 938

30.

Linia krzyżówkowa: Bona

WOJEWÓDZKI ZWIĄZEK PSZCZELARZY w KRAKOWIE

pl. Szczepański 8, 31-011 Kraków Telefon: 12/ 422-79-45

31.

Linia krzyżówkowa: Melissa

AGNIESZKA WÓJTOWICZ

Kędzierzynka 80, 32-422 Stadniki Telefon: 504 965 898


 

Nawiązując do informacji otrzymanej z Zarządu Regionu uprzejmie informujemy, że osoby planujące zakup sprzętu pszczelarskiego i sprzętu do gospodarki wędrownej w latach 2020-2022 w ramach programów wsparcia KOWR muszą posiadać zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią lub rolniczy handel detaliczny.

 

Podział środków na wsparcie przez KOWR w 2020 roku odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach - proporcjonalnie do stanu rodzin pszczelich na dzień 30 września 2019 roku.

 

Prosimy o kompletowanie ofert producentów sprzętu posługując się m.in. bieżącymi ogłoszeniami na stronach internetowych producentów. Zamówienia będą przyjmowane na odpowiednich  drukach.

 

W związku z powyższym uprzejmie prosimy przynieść na zebranie w dniu 8 września br. nadany przez lekarza weterynarii przy rejestracji numer sprzedaży bezpośredniej bądź rolniczego handlu detalicznego.

 

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z przyjętą przez Zarząd Koła uchwałą nr 4 w sprawie uporządkowania bazy danych i podpisania przez członków RKP w Toruniu deklaracji zgody RODO niezaktualizowanie swoich danych w ww. bazie skutkować będzie wykreśleniem z list udziałów w programach unijnych i wstrzymaniem dotacji do chwili zaktualizowania przedmiotowych danych

 

Na zebraniu w dniu 8 września 2019 r. zbierane będą zapotrzebowania na rok 2020: matek pszczelich, leków, zakupu sprzętu pszczelarskiego.

 

PROGRAM  OBCHODÓW XXXVI WOJEWÓDZKIEGO DNIA PSZCZELARZA W BYDGOSZCZY 14.09.2019 r.

 

9.40 - 9.55 – zbiórka pocztów sztandarowych i pszczelarzy przed kościołem.

10.00 - 11.00 - Msza Święta – Kościół p.w. Świętej Trójcy w Bydgoszczy  ul. Świętej Trójcy 26 koncelebrowana przez ks. dr Bronisława Kaczmarka.

11.00- 11.20 - przemarsz ulicami miasta na teren kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

11.30 - kampus Uczelni w budynku K –aula (ul. Naruszewicza 11)

Akademia – uroczyste otwarcie, rozwinięcie sztandaru Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, wręczenie odznaczeń, przemówienia zaproszonych gości

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Bydgoszczy- rys historyczny

Dyskusja panelowa nt. pszczelarstwa, przygotowanie rodzin pszczelich do zimowania (Marek Podlewski -  Adrian  Stankiewicz

Informacja o paszach białkowych i mieszanek paszowych   dla pszczół – Mirosław Suda

Ośrodek Dworactwa Rolniczego Zarzeczewo –Adrian Stankiewicz  oferta matek pszczelich na rok 2020

13.00 - w budynku Akademickiej Przestrzeni Kultury wykład nt. Roli pszczoły miodnej i zdrowotnych walorach produktów pszczelich- dr Piotr Wasilewski

(wejście od ul. Naruszewicza lub Królowej Jadwigi)

Na terenie kampusu czynny będzie kiermasz sprzętu pszczelarskiego, roślin miododajnych, wystawa fotograficzna konkurs dla dzieci występy zespołów i inne atrakcje.

Program Wyjazdu na

XXXVII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza do  Bielska Białej

19-22 września 2019 r.

 

 

19 września /czwartek/

- godz. 5.30 - wyjazd Dworzec PKS  ul. Dąbrowskiego w Toruniu- trasa przejazdu

                       Łódź, Częstochowa, Katowice

- 13.30 -16.30 - zwiedzanie  zamku w Pszczynie oraz Stajni książęcych 

- 18.00 – zakwaterowanie w Bielsku Białej „Karczma Beskidzka”

- 18.30 – obiadokolacja.

 

20 września  (piątek)

7.30- śniadanie

Plan wycieczki po Ziemi Żywieckiej  i Beskidu Śląskiego z przewodnikiem

9.00 - spacer po Żywcu (Rynek Starego Miasta, Konkatedra NNMP, Zespół Zamkowo-Parkowy, Stary Zamek Komorowskich, Nowy Pałac Habsburgów).

11.30 - Muzeum Browaru w Żywcu.

13.30 - Pasieka w Radziechowach.

ok.16.30 - wyjazd Kolejką na Skrzyczne lub na Szyndzielnię /opcja zależna od pogody/.

ok.18.30 - zakończenie wycieczki.

19:00 - obiadokolacja.

 

21 września (sobota)

8.00 – śniadanie.

9.00 - otwarcie wystawy pszczelarskiej obok Hali Pod Dębowcem, ul. Karbowa 26.

9.30 - zbiórka pocztów sztandarowych przed Halą Pod Dębowcem.

10.00 - uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.

12.00 - uroczyste otwarcie XXXVII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza.

14.00-19.00 - prezentacje i występy artystyczne.

18.30 – kolacja integracyjna w miejscu zakwaterowania.

14.00 – 15.00  Posiłek dla wszystkich pocztów sztandarowych zapewnia organizator .

16.00 - pszczelarska sesja naukowa w Sali audiowizualnej w Hali Pod Dębowcem.

- Mgr inż. Tomasz Kędziora, temat wykładu „Jesień-zima-wiosna w pasiece”.

- Dr Arkadiusz Kapliński, temat wykładu „Apiterapia w profilaktyce i zdrowiu człowieka”. 

 

22 września (niedziela)

8.00 śniadanie.

8.30 - wyjazd w kierunku Kleczy Dolnej i zwiedzanie zakładu firmy Łysoń.

11:00 – indywidualne zwiedzanie Wadowic z możliwością uczestnictwa we mszy św.

13.30 - wyjazd w drogę powrotną do Torunia.

 

Uprzejmie informujemy, że zebranie w dniu 14 lipca br. odbędzie się na polu biwakowym w  Jarkach. Wyjazd z dworca PKS o godz. 9.00, ze stanowiska nr 12. Przewidziany czas trwania 9.00-14.00. Ze strony Koła zapewnione będzie: przejazd, poczęstunek i napoje, naczynia jednorazowe, itp.

Uprzejmie informujemy, że zebranie Zarządu RKP w Toruniu odbędzie się 9 lipca br.

SPRZEDAM PASIEKĘ PSZCZELĄ

Bolumin  ul. Dąbrowska 2, gmina Dąbrowa Chełmińska

1. 30  uli  wielkopolskich  styropianowych  (30 rodzin).

2. duży barakowóz  przystosowany do  przewozu pszczół.

3. miodarka  z blachy kwasoodpornej z napędem elektrycznym lub  ręcznym.

4. drobny sprzęt  pasieczny (podkurzacze, kapelusze, bluzy, kraty odgrodowe, pojemniki na miód, dozowniki).

5. holenderska przyczepa  kempingowa.  

HENRYK  STUCZYŃSKI telefon  604 953 270

 Jest możliwość stworzenia spółki  50%/ 50%  na  terenie  współwłaściciela  pasieki.

Inne  propozycje  do przedyskutowania.

Serdecznie zapraszamy na zebranie w dniu 12 maja br., którego głównym punktem będzie wykład Pana Marka Podlewskiego poruszający problemy matek pszczelich i odkładów.

Równocześnie uprzejmie przypominamy, że korzystający z zakupów sprzętu pszczelarskiego w ramach programów KOWR na zebranie winni dostarczyć dokumentację dotyczącą zakupu ww. sprzętu tzn. 2 kopie faktur, 2 kopie potwierdzenia dokonania przelewu. Każdy z ww. dokumentów należy opisać „Zgodne z oryginałem” i podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem (opisu należy dokonać niebieskim atramentem).

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że na zebranie w dniu 9 czerwca br. należy przynieść książeczki leczenia pszczół, które będzie wypełniał lekarz weterynarii, gdyż wydawane będą leki.

 

 

Podkategorie