Zarząd Koła organizuje zbiorowy wyjazd na Wojewódzki Dzień Pszczelarza w Toruniu dnia 9 września 2018 r. Zainteresowanych proszę o przybycie na spotkanie w pomieszczeniu koła w dniu 17 sierpnia godz. 17.00

 

Edward Kochman

   Kilka lat temu zrodził się pomysł aby Koło nasze miało własny sztandar co udało się zarządowi zrealizować w roku 2015. 

   Na zebraniu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Wąbrzeźnie w dniu 15 lutego 2015 r.  podjęto uchwałę w sprawie o ufundowanie sztandaru Koła natomiast na zebraniu w dniu 19 kwietnia 2015 r.   został powołany Komitet organizacyjny ds. wykonania sztandaru dla Koła.

W skład komitetu weszli:

- Sławomir Mazurek – przewodniczący

- Edward Kochman – członek

- Mieczysław Chlebowski – członek

- Marian Sosnówka – członek

- Aleksandra Klimek - członek

 

   Sztandar został ufundowany ze środków finansowych przekazanych przez Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, członków naszego koła i kół zaprzyjaźnionych oraz pozostałych sponsorów. Sztandar poświęcił osobiście ks. biskup Edward Białogłowski duszpasterz rolników i pszczelarzy podczas mszy ku czci św. Ambrożego 7 grudnia 2015 roku na Jasnej Górze.

   23 kwietnia 2016 roku nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru na ręce prezesa Koła Rejonowego w Wąbrzeźnie.  Uroczystość wręczenia sztandaru prowadził kolega Marian Sosnówka.  Sztandar przekazał Prezesowi Koła Edwardowi Kochmanowi Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu Pan Tadeusz Dussa. 

   Na okoliczność wręczenia sztandaru został utworzony akt erekcyjny o następującej treści:

 

„Działo się to w mieście Wąbrzeźnie w kwietniową sobotę roku Pańskiego dwa tysiące szesnastego,

kiedy funkcje Burmistrza Miasta sprawował Leszek Kawski, a prawo miejscowe stanowiła Rada Miasta 7 kadencji pod przewodnictwem Radosława Kędzi.

Popisami uczestniczących w dzisiejszej uroczystości podajemy, do wiadomości współczesnych i ku pamięci potomnych,

że w roku 2016 Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu swą Uchwałą nadał sztandar dla Rejonowego Koła Pszczelarzy w Wąbrzeźnie.

Sztandar wykonała pracownia HAFTINA w Piotrkowie Trybunalskim według projektu zatwierdzonego przez Komitet Organizacyjny,

a wręczenia dokonał Tadeusz Dussa Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu.

Na drzewcu umieszczono 1 tabliczkę z nazwą koła oraz 26 tabliczek z nazwiskami sponsorów”. 

   

   Akt został podpisany przez Przewodniczącego Związku Pszczelarzy w Toruniu Pana Tadeusza Dussę, Burmistrza Wąbrzeźna Pana Leszka Kawskiego, Kapelana Regionalnego Związku Pszczelarzy Ks. Jacka Dudzińskiego, Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Wąbrzeźnie Pana Edwarda Kochmana, Wicestarostę Wąbrzeskiego Panią Bożenę Szpryniecką, wójtowie okolicznych gmin oraz sponsorzy. 

   Uroczystość przekazania sztandaru zakończona została spotkaniem integracyjnym.

 

   Koło Pszczelarzy w Wąbrzeźnie powstało w okresie po drugiej Wojnie Światowej. Według przekazów seniorów była to prężna i postępowa organizacja zrzeszająca pszczelarzy z całego powiatu wąbrzeskiego.  

   Lata 80-te to okres kryzysu, który dotykał kraj i wszystkie dziedziny gospodarki m.in. również pszczelarstwo. Problemy z dostawami podstawowych produktów spożywczych takich jak cukier skutkowały wstępowaniem do organizacji pszczelarskiej osób,  które  fikcyjnie nazywali się pszczelarzami a to z tym względów, że była możliwość dzięki temu pozyskania cukru. Koło nasze w tamtym okresie liczyło ponad osiemdziesięciu członków. Siedzibą Koła pszczelarzy był budynek Kółka Rolniczego. 

   W czasie transformacji czyli na początku lat 90-tych w momencie rozpadu Kółek Rolniczych zaginęła również dokumentacja Koła. Koło się w tym czasie uszczupliło i pozostali tylko prawdziwi sympatycy pszczelarstwa, których liczba sięgała granicy trzydziestu osób.  Stan liczebny Koła utrzymywał się przez długi czas na tym poziomie. 

   Od roku 2005 w szeregi pszczelarstwa wstępuje coraz więcej młodych pszczelarzy. Na dzień dzisiejszy nasze Koło liczy 52 pszczelarzy. 

   Kilka lat temu zrodził się pomysł aby Koło nasze miało własny sztandar co udało się zarządowi zrealizować w roku 2015. Sztandar został ufundowany ze środków finansowych przekazanych przez Zarząd Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, członków naszego koła oraz zaprzyjaźnionych sponsorów. Sztandar poświęcił osobiście ks. biskup Edward Białogłowski duszpasterz rolników i pszczelarzy podczas mszy ku czci św. Ambrożego 7 grudnia 2015 roku na Jasnej Górze.

   Uroczyste wręczenie sztandaru nastąpiło 23 kwietnia w Wąbrzeskim Domu Kultury przez  Prezesa RZP Tadeusza Dussę na ręce prezesa Rejonowego Koła w Wąbrzeźnie Pana Edwarda Kochmana .

   Od siedmiu lat organizujemy dla dzieci i młodzieży festiwal konkursów o pszczołach, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat znaczenia pszczół w funkcjonowaniu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Konkurs cieszy się niezmienną popularnością. 

Dnia 9 czerwca sobota godzina 12.00 w pomieszczeniu koła ul. Matejki lekarz weterynarii będzie wydawał leki. Proszę przynieść książeczkę leczenia pszczół.

Pozdrawiam

Edward Kochman

Program Wyjazdu na

Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Przemkowie

28-30 września 2018 r.

 

 

28 września / piątek/

- godz. 9.00 wyjazd Dworzec PKS  ul. Dąbrowskiego w Toruniu- trasa przejazdu

   Gniewkowo, Strzelno, Gniezno, Luboń, Świebodzin, Zielona Góra -Przytok

- 12,00 -14.30   Gniezno-Zwiedzanie Katedry i Muzeum z przewodnikiem

- 14.30- 15.30 – Gniezno/czas wolny / 

- 15,30- 18.00 przejazd do miejsca zakwaterowania Przytok k. Zielonej Góry.

- 18.30- obiadokolacja

 

29 września / sobota/

 - godz.8.00 śniadanie

 - 9.00 – przejazd na teren ODP Przemków

Szczegółowy program  obchodów ODP przekażę w terminie późniejszym/ brak informacji od    organizatora/

 - 18.00- obiadokolacja integracyjna przy grillu

 

 30 września / niedziela/

 - 8.00  - śniadanie

 - 9,00- wyjazd w kierunku Torunia

 - 13.00- 15.00 Wolsztyn zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa

 - 15.00 obiad w Wolsztynie

 - 16.00 wyjazd do Torunia

 - około 20.00 przyjazd do Torunia

 

Koszt wyjazdu; 300 zł./ osoby  płatne do 15 sierpnia za pośrednictwem Kół

 

W kosztach ujęte są następujące wydatki;

  - dwa noclegi w pokojach z łazienkami

  -  obiadokolacja

  -  obiadokolacja integracyjna przy grillu

  - dwa śniadania

  - obiad w Wolsztynie po zwiedzaniu Muzeum Kolejnictwa

  - przewodnik w parowozowni oraz w Muzeum i Katedrze w Gnieźnie

  - bilety wstępu do parowozowni i muzeum w Gnieźnie

  - przejazd autobusem

 

                                                                                     Program opracował: Tadeusz Dussa

  • Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów RZP – marzec 2018

  • XXVI Forum Pszczelarzy- 10 marca 2018 r

  • Msza Św.w Nowej Wsi Królewskiej – 18 marca 2018 r..

  • Wojewódzki Dzień Pszczelarza -9 września 2018  Toruń

  • Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Przemkowie -28-30 września 2018 r.

 

W dniach 06 - 07.12.2015 z okazji wspomnienia św. Ambrożego patrona pszczelarzy, uczestniczyliśmy w organizowanej przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu XXVII ogólnopolskiej pielgrzymce pszczelarzy na Jasna Górę.

Nasze wąbrzeskie koło pielgrzymowało z nowym własnym sztandarem, który został poświęcony w Bazylice Jasnogórskiej  podczas mszy św. pielgrzymkowej przez duszpasterza rolników i pszczelarzy ks. Bp Edwarda Białogłowskiego.

Pielgrzymka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze, umocnieni wiarą i w świątecznym nastroju szczęśliwie powróciliśmy do domów.

W niedzielę 13.12.2015 r. w liturgicznej bliskości wspomnienia św. Ambrożego, brać pszczelarska naszego koła uczestniczyła we mszy św., dziękując Panu Bogu za tegoroczne zbiory.

Msza Św. dziękczynna ku czci Św. Ambrożego 

W dniach 06-07.12.2013r. z okazji wspomnienia św. Ambrożego patrona pszczelarzy, uczestniczyliśmy w organizowanej przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu Pielgrzymce do Częstochowy na XXV Ogólnopolskie Spotkanie Pszczelarzy. Nasze Wąbrzeskie Koło reprezentowała 8 osobowa grupa pszczelarzy. Pielgrzymce przewodniczył  diecezjalny duszpasterz pszczelarzy ks. Jacek Dudziński.

Pielgrzymka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze, umocnieni wiarą i w świątecznym nastroju szczęśliwie powróciliśmy do domów.

W niedzielę 15 grudnia 2013r. w liturgicznej bliskości wspomnienia św. Ambrożego, Brać pszczelarska z naszego Rejonowego Koła Pszczelarzy przybyła do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej na uroczystą  eucharystię, dziękując Panu Bogu za tegoroczne zbiory i opiekę nad pszczelarzami i pszczołą miodną.

Dnia 27.02.2011 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła Pszczelarzy w Wąbrzeźnie. Zarząd koła pozostał w niezmienionym składzie.