XXXI Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę

XXV Krajowa Konferencja Pszczelarska

6-7 grudnia 2019 r.

 

Pszczelarze regionu toruńskiego wraz z rodzinami uczestniczyli w autokarowej 31 pielgrzymce na Jasną Górę i wraz z 5 tys. pszczelarzy z całej Polski dziękowali przed cudownym obrazem Matki Boskiej za pracę i Boży dar obcowania z pszczołą.

Galeria >>

Trasę pielgrzymkową rozpoczęliśmy od nawiedzenia sanktuarium św. Ojca Pio w Przeprośnej Górce zlokalizowanej na przedmieściach Częstochowy.

 

Wszystko zaczęło się od stołówki dla biednych, w centrum Częstochowy. Założyli ją członkowie instytutu zakonnego Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego, który jest częścią „Dzieła w Służbie Bożego Miłosierdzia” (założył je ksiądz Domenico Labellarte, współpracownik Ojca Pio). Zgromadzenie pojawiło się w Częstochowie w 1989 roku; w ciągu kilku miesięcy uruchomili jadłodajnię i zaczęli poszukiwać miejsca pod budowę kościoła. Wybór padł na Przeprośną Górkę. W 1994 roku wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto budowę kościoła Ośmiu Błogosławieństw. Równocześnie rozpoczęto wytyczanie Drogi Krzyżowej, której charakterystycznymi elementami stały się - Biblia i postać św. Ojca Pio. Oprawę rzeźbiarską wykonał częstochowski plastyk – Szymon Wypych. W 2001 roku zapadła decyzja, że Przeprośna Górka będzie pierwszym w Polsce Sanktuarium św. Ojca Pio.

Następnie udając się do Częstochowy uczestniczyliśmy w tegorocznej 25 konferencji która odbyła pod hasłem “Pokarm dla pszczół – lekarstwo dla człowieka”. O godz. 14.00 rozpoczął się wykłady prof. Zbigniew Kołtowski -“Bioróżnorodność w środowisku pszczół, a jakość produktów pszczelich” a następnie prof. Artur Stojko -“Innowacyjność w medycynie szansą w apiterapii”. To okazja do wymiany doświadczeń i refleksji nad kondycją i metodami rozwoju pszczelarstwa w Polsce.

Tego samego dnia wieczorem o godzinie 19.30 w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się msza św. dla pszczelarzy , koncelebrowana przez ks. Eugeniusza Marciniaka, a słowo Boże wygłosił ks. Jacek Dudziński – kapelan pszczelarzy diecezji toruńskiej.

W dniu 7 grudnia Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy- dziękował pszczelarzom za ich ekologiczne rozumienie świata i swoich zadań. Kaznodzieja wskazując na wzór św. Franciszka z Asyżu, podkreślił, ze człowiek, który nie respektuje ani Boga, ani człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci ,nie jest prawdziwym ekologiem, czyli człowiekiem prawdziwie kochającym stworzenie.

Relacje z pielgrzymki spisał; Tadeusz Dussa