Tradycyjnie, we wspomnienie naszego patrona św.Ambrożego  delegacje z Kół naszego regionu wyjechały na dwudniową autokarową pielgrzymkę zorganizowaną przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Wyjątkowo, w tym roku mieliśmy komplet uczestników na czele z naszym  diecezjalnym kapelanem ks. kanonikiem Jackiem Dudzińskim.

W dniu 6 grudnia uczestniczyliśmy w  XXVIII  Krajowej Konferencji Pszczelarskiej  na której wykłady prowadzili:

-prof.dr hab.Artur Stojko ”Biotyczna aktywność propolisu i jej wykorzystanie w warunkach klinicznych”

-dr hab.n.med.Agata Kabała-Dzik  „Właściwości przeciwnowotworowe flawonoidów w badaniach”

Następnie w godzinie 19.30 odprawiona została msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji pszczelarzy oraz o godzinie 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim.

W dniu 7 grudnia o godzinie 11.00  przybyliśmy na mszę św. do Matki Bożej z dziękczynieniem za Jej dary i z prośbą, by wylewała na nas miód swej miłości – mówił podczas Mszy św. której przewodniczył  bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.


Bp Leszek Leszkiewicz przypomniał, że Msze dla pszczelarzy podczas ich pielgrzymki zazwyczaj celebrowane były w Bazylice, a dziś Msza św. odprawiana była w Kaplicy Matki Bożej. Porównał to do ula, gdzie pszczoły gromadzą się wokół królowej, to jak pszczelarze dziś wokół Maryi. Odnosząc się do słów prelegentów o małej pszczole, bp Leszkiewicz podkreślił, że ta „mała pszczoła” znalazła też miejsce w Piśmie Świętym, gdzie chwalimy Pana Boga za to wszystko, co jest dziełem pracy pszczoły.
Delegat ds. Duszpasterstwa Rolników na początku kazania zadał uczestnikom, pielgrzymki pytanie, czy są dobrymi ludźmi jako pszczelarze, ale również jako osoby znajdujące się w różnych relacjach międzyludzkich. Kaznodzieja nawoływał do tworzenia tych relacji i bycia odpowiedzialnymi za nie, również w kontekście Ojczyzny, opierając się na słowach płynących z Ewangelii. – Budując szczęście rodziny, organizacji, w której jesteśmy, czy Ojczyzny, jeśli przyjmujemy słowa Pana Jezusa i one są fundamentem tej budowli, to tworzymy coś trwałego – pouczył kaznodzieja.


Wzbogaceni Słowem Bożym, który zawiera zawsze prawdę, będący najzdrowszym pokarmem dla ludzkiego ducha wracaliśmy do domów , myśląc o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.


Dziękuje wszystkim uczestnikom tegorocznej pielgrzymki a w szczególności ks.Jackowi za prowadzenie modlitw i śpiewów podczas podróży. Dziękuje obsłudze  pocztów sztandarowych z Koła w Toruniu oraz Jabłonowa Pom.

Szczęść Boże.

Relacje spisał: Tadeusz Dussa

Galeria >>